fbpx

Kto stojí za novým vizuálom Končín? (ROZHOVOR)

Objavovanie nových hudobných končín a podpora lokálnych umelcov je hlavným cieľom festivalu Končiny nielen v oblasti hudby. Novú vizuálnu identitu ako aj logo festivalu mala možnosť navrhnúť Alexandra Závracká, grafická dizajnérka a milovníčka hudby, ktorá aktuálne končí bakalársky ročník na UTB v Zlíne.

Autor: Nikola Bartošová / Foto Alexandra Závracká

Ako si sa dostala ku grafickému dizajnu?

Už od malička som sa venovala kreatívnym činnostiam, či už maľovaniu, kresleniu alebo vystrihovaniu koláží. V 12 som začala navštevovať ZUŠ-ku v Považskej Bystrici, kde som úspešne absolvovala 2. stupeň. Takže pri výbere strednej školy som mala jasno – muselo to byť niečo s umením. Rozhodla som sa pre Súkromnú umeleckú školu v Žiline. Venovala som sa propagačnému výtvarníctvu, čiže grafika, základy fotografie alebo práca v grafických programoch. Po strednej škole som chcela skúsiť trošku iné zameranie a tak som sa rozhodla podať si prihlášku na UTB v Zlíne. Talentové skúšky som zvládla a mohla začať svoju novú cestu ako digitálny dizajnér (mobilné aplikácie, webové stránky…). Aktuálne končím bakalársky ročník, kde som dostala možnosť vybrať si tému “vizuálna identita festivalu.” A vďaka hudobnému festivalu Končiny sa to môže aj zrealizovať.

Podarilo sa ti v tvorbe nájsť svoj štýl alebo ho stále hľadáš?
Existuje nespočetne veľa umelcov a dizajnérov, preto je pre mňa stále zložité nájsť sa. Takže asi ťažko by som sa konkrétne priklonila k nejakému štýlu. 

Pre 4. ročník festivalu Končiny si vytvorila vizuálnu identitu a tiež nové logo. Ako hodnotíš túto spoluprácu?

Sú to super mladí a kreatívni ľudia, ktorí nemali žiaden problém vytvoriť kompletne novú vizuálnu identitu. Pri jej vytváraní mi dali voľnú ruku. Spolupráca ma veľmi bavila, rada pracujem v kolektíve takýchto ľudí. A dúfam, že festival Končiny bude používať tento vizuál aj naďalej.

Čo ty a vzťah k festivalom?

Rada ich navštevujem a aktuálne som veľmi smutná, že som sa už druhý rok nemohla žiadneho zúčastniť. Milujem spoznávať nových interpretov, žánre hudby, ľudí a doplňujúci sprievodný program ma taktiež vie pritiahnuť na festival.

Pochádzaš z Považskej Bystrice a pre štúdium si sa rozhodla za hranicami, na Univerzite Tomáša Bati v Zlíne. Prečo práve táto škola?

Po strednej som sa rozhodovala v prvom rade či vôbec ísť na nejakú univerzitu. No táto ma zaujala vďaka prednáške, ktorú nám v škole prezentovali. Lákalo ma aj odísť niekde mimo SK  a ČR mám veľmi rada. Zvolila som si jasný cieľ a do dostať sa tam! Absolvovala som talentové skúšky a vyšlo to. (smiech)

Okrem dizajnu sa venuješ aj hudbe. Hráš na nejaký hudobný nástroj?

Hudbu milujem! Ako amatér hrám na gitaru a ukulele. Pomáha mi to ukľudniť sa v rušné dni. Pracujem veľa za počítačom a občas skrátka potrebujem vypnúť.

Najlepší koncert v tvojom živote, ktorý by si si chcela zopakovať?

Ako malá som zbožňovala kapelu Coldplay. Môj tatino vedel, že vidieť ich naživo je môj veľký sen. A v roku 2017 som na svoje narodeniny dostala od neho vstupenky. Bol to neskutočný koncert, ktorý sa odohral vo Viedni. Celý program, farebné efekty a hlavne hlas speváka naživo – neskutočný zážitok. Rada by som si to znovu zopakovala!

Máš nejaký vysnívaný projekt, ktorý by si určite chcela zvládnuť?

Nemám asi konkrétny projekt, ale určite by som sa chcela podieľať na propagácii väčšieho festivalu ako je Grape alebo Pohoda. Ale rada by som si vyskúšala návrh dizajnu platne či cd obalu pre nejakú kapelu.